System HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Point) - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli, to system, który ma na celu zapewnienie czystości higienicznej i bezpieczeństwa produktów spożywczych . System HACCP jest obowiązkowym dla wszystkich firm z branży spożywczej, które uczestniczą w całym łańcuchu produkcji poczynając od pozyskania surowców do produkcji aż do uzyskania wyrobu gotowego wraz z etapem pakowania i prawidłowego oznakowania wyrobu gotowego wprowadzanego do obrotu na rynek krajowy lub UE. Wdrożenie systemu HACCP obowiązuje również firmy konfekcjonujące artykuły spożywcze , transportujące i magazynujące artykuły spożywcze. Wymóg wdrażania zasad systemu HACCP dotyczy wszystkich przedsiębiorstw bez względu na ich wielkość i profil działalności w obrębie obrotu żywnością.
Oferujemy swoje usługi na terenie: Szczecin i okolice, Stargard Szczeciński, Gorzów Wlkp. i okolice, Powiat Strzelecko-Drezdenecki, Poznań, Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Chorzów.
Audyt zerowy jest obowiązkowym krokiem przy stworzeniu rzetelnej dokumentacji HACCP.
Dokumentacja systemu HACCP dostosowana jest do indywidualnych potrzeb każdej firmy uwzględniając specyfikę prowadzonej działalności.
W zależności od wymagań Klienta możliwa jest również tzw. usługa zdalna , która polega na zrealizowaniu zlecenia przez kontakt telefoniczny czy mailowy.
Niezbędnym jest w tym przypadku przedstawienie istniejącej dokumentacji tj.: projekt technologiczny lokalu , decyzja Sanepidu i inne informacje potrzebne do realizacji zlecenia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Weterynaryjna prowadzi nadzór i kontrolę w zakresie posiadania odpowiedniej i aktualnej dokumentacji HACCP , GHP i GMP zgodnej z aktualnymi Rozporządzeniami WE oraz Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia (Dz. U. z dnia 27 września 2006 r.)
Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Inspekcja Handlowa dokonuje kontroli w zakresie prawidłowego znakowania żywności . Nadzór dotyczy opracowania specyfikacji produktu gotowego i etykiet w zakresie oznaczania: składników, wartości odżywczych, alergenów, nazwy produktu gotowego, wielkości czcionki i inne wg wymogów Rozporządzenia WE 1169/2011.
Etap 1 Przeprowadzenie audytu wstępnego, który ma na celu zbadanie aktualnej sytuacji Państwa firmy W kontekście wymagań systemu HACCP. Ocena rzeczywistego stanu higieniczno - sanitarnego zakładu z punktu widzenia GHP I GMP. Określenie wszelkich niezgodności w odniesieniu do prawa polskiego, europejskiego oraz Codex Allimentarius . Po przeprowadzeniu wstępnej oceny opracowanie harmonogramu prac.
Etap 2 Opracowanie księgi GHP/GMP, co jest punktem wyjściowym do wdrażania systemu HACCP.
Etap 3 Przygotowanie do właściwego wdrażania systemu HACCP poprzez przygotowanie dokumentacji będącej elementem planu HACCP w tym Księgi HACCP, procedur oraz instrukcji.
Etap 4 Opracowanie planu HACCP w skład którego wchodzi:
Etap 5 Przeprowadzenie audytu końcowego, podsumowującego wdrożenie systemu HACCP. Wdrożenie Wdrożenie i utrzymanie HACCP daje pełną gwarancję bezpieczeństwa żywności dla pracowników, pracodawcy , a co najważniejsze dla klientów .Wewnątrz przedsiębiorstwa system ten umożliwia czytelny przegląd procedur związanych z produkcją , identyfikacje dostawców, surowców oraz wyrobu końcowego.
1. Przeprowadzenie analizy zagrożeń. 2. Określenie krytycznych punktów kontroli (CCP to Krytyczny Punkt Kontroli- punkt, procedura lub etap procesu w których kontrola może by stosowana i jest niezbędna dla zapobiegania lub eliminowania zagrożenia, względnie redukowania go do akceptowalnego poziomu). 3. Ustalenie granic krytycznych, które musza być przestrzegane , aby CCP znajdowały się pod kontrolą 4. Opracowanie systemu monitorowania CCP. 5. Ustalenie działań korygujących ( muszą być one podjęte, gdy monitorowanie wykaże przekroczenie założonych parametrów kontrolnych w CCP). 6. Ustalenie procedur weryfikacyjnych (potwierdzają skuteczność systemu),ustalenie postepowania sprawdzającego , czy system HACCP działa prawidłowo. 7. Prowadzenie dokumentacji systemu HACCP ( tworzona dokumentacja powinna zawierać wszystkie procedury i zapisy według podanych zasad, uwzględniając element ich stosowania).
Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia (Dz. U. z dnia 27 września 2006 r.), która przywołuje i opiera się m.in. na przepisach:
P.H.U. KOWALEWSKA
KATARZYNA KOWALEWSKA
NIP 5991646437
tel: 604 756 317
email:kowalewskakatarzyna@interia.pl
www.bhp-szczecin.com.pl
tags: BHP Szczecin, szkolenia BHP, Ochrona PPOŻ, HACCPWszelkie prawa zastrzeżone.All Rights Reserved.
2011 © BHP Szczecin Kowalewska Katarzyna. Wszelkie prawa zastrzeżone.All Rights Reserved.
Usługi w zakresie HACCP oraz opracowania etykiet, wartości odżywczych wg Rozporządzenia WE 1169/2011 oferujemy na terenie: Szczecin i okolice, Stargard Szczeciński, Gorzów Wlkp. i okolice, Powiat Strzelecko-Drezdenecki, Poznań, Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Chorzów.